slide gate-01

اسلاید گیت

آشنایی

 

آشنایی 

با توجه به هزینه هاي سنگینی که صرف ساخت و نگهداري سازه هاي هیدرولیکی میشود، کنترل میزان و همچنین سطح آب در کانال هاي آبرسانی ضروري است. به منظور کنترل مقدار آب رها شده از سدها و همچنین سطح آب در کانال هاي آبرسانی، نیاز به نصب سازه هاي مناسب بر روي سدها و کانال ها است تا به این ترتیب سطح آب و میزان دبی عبوري با مقدار تقاضا هماهنگ گردد.
به منظور رسیدن به اهداف مورد نظر، مهم ترین و معمول ترین سازه هایی که استفاده می گردد، دریچه هایی هستند که در آبگیري از رودخانه ها به کار برده می شوند که دریچه هاي کشویی (Slide Gate) یا دریچه هاي آب بند نامیده می شوند. یکی از تجهیزات بسیار ارزشمند در تصفیه خانه هاي آب و فاضلاب ،دریچه هاي کشویی می باشد.
دریچه هاي کشویی دریچه هاي قائم و سازه هاي متحرکی هستند که در سازه هاي آبی به منظور قطع و وصل جریان، تنظیم دبی جریان و یا تنظیم سطح آب به کار میروند و در داخل کشویی به طور عمودي رفت و آمد دارند و داراي حرکت خطی جهت رساندن افت فشار به پائین ترین سطح می باشند و بیشترین کاربرد در سرویس ها و خطوطی که عایق می شوند و در سیالهایی که هدف، بستن جریان است استفاده می شود. بنابراین تخمین دبی عبوري از زیر دریچه ها یکی از مسائل مهم هیدرولیک است. این نوع دریچه ها، از صفحه اصلی دریچه، لاستیکهاي آب بندي، قاب و شفت تشکیل شده اند. طراحی و ساخت انواع دریچه کنترل سه طرف آب بند جهت نصب در کانالهاي آبیاري و زه کشی و کانالهاي فاضلاب
در ابعاد ۵۰۰ تا ۳۰۰۰ میلیمتر از جنس استنلس استیل یا کربن استیل بسته به تقاضاي سفارش دهنده می باشد و به منظور تنظیم و کنترل جریان آب یا فاضلاب در کانال هاي روباز یا در خروجی حوضچه ها استفاده می شود که به کمک آن می توان جریان مایع را کاملا باز یا بسته کرد و کاربرد فراوانی در تصفیه خانه هاي آب و فاضلاب دارد.
در این شیرها با قرارگرفتن دریچه کشویی شیر که میتواند شکلهاي مستطیلی یا گرد داشته باشد در شیار سیت عبور سیال متوقف میگردد و بالعکس زمانی که این دریچه کشوئی به بالاترین موقعیت خود می رسد سیال بدون وجود هیچ مقاومت و افت فشاري به مسیر خود ادامه میدهد این شیرها در صنعت معمولا به صورت فلنجی بوده و براي جلوگیري از نشتی از گسکت (Gasket) یا واشرهاي مربوطه استفاده میگردد.
به جهت اینکه عبور سیال رابطه خطی و مشخصی با بازشدن کشوي شیر ندارد از شیر کشویی معمول بجز مواردي که به شکل خاصی طراحی گردیده اند نمی توان براي کنترل کامل سیال استفاده نمود و بیشتر از گیت والوهاي در حالت کامل بسته یا باز استفاده می گردد و با شکلهاي مختلف بر روي سرریز آزاد یا داخل مجراهاي آبگیري و کانال هاي آبرسانی به کار می روند.

بدنه دریچه ها معمولا از پروفیل است که در داخل بتن یا مصالح ساختمانی دیگر به طور قائم توسط رول بلت کار گذاشته می شود. دریچه (Gate) با توجه به ابعاد و فاصله بین پایه ها ساخته می شوند. براي ابعاد بزرگتر ، معمولا دریچه هاي فلزي معمول است که ابعاد آن ها از طریق محاسبه و با توجه به فلزي که در ساختمان آنها بکار برده می شود به دست می آیند.

معمولا براي ساخت دریچه ها از کربن استیل یا از فولادضدزنگ (استنلس استیل) مقاوم در برابر خوردگی بلند مدت و طول عمر بالا – استحکام بالا ۳۰۴L.316L با استاندارد AWWA- C561 مطابق با NSF –۶۱ تأیید شده و کارخانجات سازنده براي از بین بردن خطر زنگ زدن ، فولاد را با قشري از مواد زنگ نزن می پوشانند، بعلاوه رنگ ضد زنگ نیز روي پوشش ضد زنگ می زنند و جهت کنترل آب شهري و اسیدي و شرب صنعتی و براي مصرف آب آشامیدنی می باشد استفاده می شود.
طراحی با کیفیت بالا انجام می شود و در صنعت نیز مقرون به صرفه می باشد.
مهمترین هدف ما، ایجاد روابط خوب و دوسویه با مشتریان و ارائه بهترین کیفیت در خدمات می باشد.
همچنین ساخت دریچه با ابعاد بزرگتر به صورت سفارشی و طراحی خاص امکان پذیر می باشد.

مشخصات


مشخصات فنی دریچه ها
اجزاء اصلی تشکیل دهنده دریچه هاي کنترل شامل:

  1. فلکه گردان از جنس چدن
  2.  یاتاقان یا گیربکس دستی یا برقی
  3. شافت مرکزي استنلس استیل ۳۱۶-۳۰۴-۴۲۰
  4. صفحه متحرك کربن استیل St.37 ، استنلس استیل ۳۰۴ یا ۳۱۶
  5. نوار آب بند P,l شکل و نوار آبندي دور تا دور از جنس نئوپرن EPDM- NBR-
  6. فریم نگهدارنده از ناودانی و نبشی از جنس کربن استیل St37 ، استنلس استیل ۳۰۴ یا ۳۱۶

به جهت اینکه عبور سیال رابطه خطی و مشخصی با بازشدن کشوي شیر ندارد از شیر کشویی معمول بجز مواردي که به شکل خاصی طراحی گردیده اند نمی توان براي کنترل کامل سیال استفاده نمود و بیشتر از گیت والوهاي در حالت کامل بسته یا باز استفاده می گردد و با شکلهاي مختلف بر روي سرریز آزاد یا داخل مجراهاي آبگیري و کانال هاي آبرسانی به کار می روند.

 

متداول ترین موارد استفاده دریچه ها بشرح زیر است:
دریچه هاي کنترل سه طرف آببند (دستی و گیربکسی) جهت نصب در کانالهاي آب و فاضلاب و قابل مصرف در کلیه مخازنی که نیازمند به کنترل سیال باشد.
دریچه هاي کنترل چهارطرف آببند (دستی و گیربکسی) جهت نصب در لوله هاي ورودي و خروجی به ایستگاه هاي پمپاژ و در محلهایی که امکان دسترسی سخت بوده و یا دریچه مستغرق می باشد.
دریچه هاي کنترل جهت تنظیم سطح فاضلاب در حوض هاي هوادهی و …
دریچه هاي آببند در مخازن بتونی بعنوان شیرهاي تخلیه
در کنترل نرخ جریان سیالات
سیستمهاي تصفیه فاضلاب
سیستمهاي آبیاري و آبرسانی
پروژه هاي سدسازي و …

از جمله روش هاي دریچه کشویی و بالابر سازه اي کنترلی دبی فاضلاب که به نوع فاضلاب
بستگی دارد عبارتند از:
۱) دریچه کشویی و بالابر سازه اي سرریزي
۲) دریچه کشویی و بالابر سازه اي گیربکسی دستی
۳) دریچه کشویی و بالابر سازه اي گیربکسی دستی قابل تبدیل به برقی
۴) دریچه کشویی و بالابر سازه اي گیربکسی برقی
۵) دریچه کشویی و بالابر سازه اي مکانیکی
سیستم یا فرایند جریان سیال و فشار بوسیله انجام گرفتن یکی از عملیات زیر کنترل می شود:
a) بستن و بازکردن جریان سیال
b) عبور دادن مقادیر مختلف از جریان سیال
c) کنترل کردن مسیر جریان سیال
d) تنظیم کردن فشار فرآیند
e) آزاد کردن تجهیزات یا لاینها از فشار اضافی

کاتالوگ آنلاین


 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *